آموزش نصب ویرایشگر Vim در لینوکس و دستورات پرکاربرد آن

یکی از ویژگی های سیستم عامل های Unix-like قابلیت ویرایش تمامی فایل های سیستمی در زمان کار سیستم و توسط یک ویرایشگر ساده متنی است. بر خلاف سیستم عامل ویندوز این فایل ها براحتی توسط کاربر root قابل فراخوانی و ویرایش هستند. لذا آشنایی با ویرایشگر های متنی یکی از اصول مدیریت سرور های لینوکسی است. ویرایشگر های متنی زیادی برای سیستم عامل های لینوکسی ساخته شده است که در میان آنها می توان به Vim ، gEdit ، Nano ، gVim و Emacs اشاره کرد. در رده بندی محبوب ترین و پر کاربرد ترین ویرایشگر ها Vim صدرنشین است. ( Vim ( Vi Improved در سال 1991 توسط Bram Moolenaar هلندی و بر اساس ویرایشگر VI ساخته شد و آخرین نسخه آن به شماره 7.4 در سال 2013 منتشر گشته است. مولنر در حال حاضر یکی از اعضای شرکت گوگل است و در دفتر زوریخ آن مشغول به کار است. Vim برای هر دو محیط GUI و CLI قابل استفاده است. البته ویرایشگر های دیگری مانند gEdit و gVim نیز در محیط گرافیکی قابل فراخوانی و استفاده هستند. در این مقاله قصد داریم چند دستور پر کاربرد Vim را با شما به اشتراک بگذاریم. لطفاً تا پایان این مقاله ما را همراهی نمایید.

آموزش نصب ویرایشگر Vim در لینوکس و دستورات پرکاربرد آن :

لازم به توضیح است که نرم افزار vim قبلا از سوی بخش پشتیبانی پارس پک بر روی کلیه سرور های ارائه شده اعم از سرور های مجازی و سرور های ابری و سرور های هایبرید نصب شده است و نیازی به نصب مجدد آن از سوی شما نمی باشد و شما بسادگی می توانید از آن استفاده فرمائید ، اما در حالت کلی برای نصب این نرم افزار می توانید از دستورات زیر استفاده فرمائید. قابل ذکر است که نرم افزار vim بر روی کلیه دیسترو های لینوکس اعم از سنت او اس ( CentOS ) ، اوبونتو ( Ubuntu ) و دبیان ( Debian ) قابل نصب و استفاده می باشد.

در سرور با سیستم عامل سنت او اس ( CentOS ) :

# yum install vim

در سرور با سیستم عامل اوبونتو ( Ubuntu ) و یا دبیان ( Debian ) :

# apt-get update
# apt-get install vim

آشنایی با دستورات پرکاربرد ویرایشگر vim :

بمنظور نوشتن در فایل های فراخوانی شده در ویرایشگر Vim میبایست ابتدا وارد محیط Insert شوید. این محیط توسط کلید i فعال می شود و برای خارج شدن از محیط insert میبایست یکبار کلید Esc را بفشارید. کلیه دستوراتی که در ادامه می آیند ، تنها در خارج از محیط insert و یا همان Normal mode قابل استفاده هستند.

h چپ
j پایین
k بالا
l راست
/sample جستجوی کلمه از اینجا تا انتها
?sample جستجوکلمه از اینجا تا ابتدا
:n ام n انتقال به سطر
G انتقال به آخرین سطر
:x! or :wq ذخیره تغییرات و بستن ویرایشگر
:q! عدم ذخیره تغییرات و بستن ویرایشگر
:set nu شماره دار کردن کل سطر های فایل
:d or dd حذف سطر فعلی
Ctrl + R redo
u undo

So, what do you think ?

بالا
نماد الکترونیک دوستاره شرکت هاستینگ ابر سرور